Cinibulkova stezka vám ukáže krásu Kokořínska

Cinibulkova stezka

Těžko byste našli v naší krásné zemi dokonalejší propojení architektury s přírodou.

Mezi velmi populární naturální útvary patří mimo jiné i hrad Kokořín. Cinibulkova naučná stezka je pojmenována po jednom z největších propagátorů Kokořínska, kterým nebyl nikdo jiný než Josef Bedřich Cinibulka. Začátek stezky je u Městských lázní ve Mšeně. Čeká vás příjemná cesta půvabnou kokořínskou přírodou, kde se nachází též několik skalních útvarů. Délka trasy je devět kilometrů a trvá zhruba tři hodiny. Cesta má střídavou tendenci vzestupů i mírnějších sestupů. Mohou ji však zcela bez problému absolvovat i děti.

Cinibulkova stezka

Kouzlo skalních útvarů

Na stezce spatříte Prolezovačky, což je výduť v pískovcích pod Romanovem. Dutiny jsou propojeny úzkými průlezy. Dále si můžete pokochat pohledem na Obraznici, které se rovněž říká jeskyně Máří Magdalény. Jedná se o menší umělou jeskyni nacházející se v rokli pod Romanovem. V době třicetileté války sloužila coby skrýš pro cenné předměty a obrazy z panského sídla a kaple nacházející se v Romanově.

Dalším neopomenutelným skalním útvarem je Bludiště, které je tvořeno soutěskami a komíny v kvádrových pískovcích. Poblíž se nachází útvar Tutanchamón. Při cestě stezkou rovněž spatříte velmi zajímavě tvarované pískovcové útvary Obří hlavu a Žábu. Zaujmou svým vzhledem nejen dětské návštěvníky. A jelikož se jedná o naučnou stezku, dozvíte se také mnohé o lesní fauně a floře.

Počasí je stvořené k procházce přírodou. Ideální vydat se Cinibulkovou stezkou a vychutnat si skvosty kokořínské přírody.

Foto: kudyznudy.cz, mestomseno.cz