Návštěva zámku v zimě? Zámek Miroslav Vám to dovolí

zámek Miroslav

Rádi navštěvujete zámky a hrady? Neodoláte kouzlu historických nejen monumentálních staveb?

Domnívate se, že tyto historické skvosty je reálné navštívit jen v jarních a zejména v letních měsících? Mýlíte se! Zámek Miroslav nespí ani v zimě a má otevřené své brány po celý rok. Zrekonstruovaný zámek Miroslav se nachází v úrodné krajině uprostřed obce Miroslav na jižní Moravě. Jak praví legenda, byl vybudován zásluhou dcery českého vévody kněžnou Miroslavou okolo roku 912. Prvotně se jednalo o vodní tvrz na malé skále uprostřed bažin. První dochovaná zmínka o tvrzi je datována k roku 1387.

Nejstarší část zámku tvoří základy střední věžovité stavby, které jsou umístěny na skále prvotně coby zřejmě vyčnívající právě z bažin. Zřejmě se jednalo o druh kamenné obytné věže postavené v románském stylu. Jak šel čas, došlo k přebudování na pevný gotický hrad, jenž je chráněn vodním příkopem. Nejvýraznější změna nastala v první polovině 16. století, kdy zámek získal současnou podobu.

Za nejcennější zachovanou památku je považována sklípková klenba v bývalé soudní síni ve spodním patře zámku. Návštěvníci si mohou prohlédnout rovněž velmi zdařile opravené jižní křídlo zámku, kde se nachází architektonické modely, sochy i obrazy. Dokonce je zde k vidění slavná Slovanská epopej coby velkoformátové puzzle.

Kouzlo večerní prohlídky

Návštěvníci si mohou předem objednat i večerní prohlídku zámku. Prohlídky jsou absolvovány s průvodcem. Večerní prohlídka je pro minimální počet 15 osob. Při nižším počtu návštěvníků je nutno zbývající vstupenky doplatit v plné výši.

Příchozí si mohou také uzamknout své zámky lásky a zanechat touto cestou na miroslavském zámku trvalou památku. Z toho vyplývá, že návštěvu na zámek lze podniknout třeba i na svátek Sv. Valentýna.

Foto: kudyznudy.cz