Už jste byli v českém Versailles? Vyražte, stojí to za to

nové hrady

Dominanta nacházející se poblíž města Litomyšl. Unikátní rokoková stavba disponující rozsáhlým přírodním areálem.

Zámek nechal vybudovat v letech 1774 až 1777 hrabě Jean-Antoine Harbuval de Chamaré ve stylu francouzského sídla. Odtud pramení, že je zámek považován a nazýván coby české Versailles. Zámek Nové Hrady vás dokonale pohltí svou fascinující stavbou a krásou jeho okolí. Komplexní areál zahrnuje jednak vstupní bránu a výše zmíněnou francouzskou zahradu se správními budovami, dále anglický park s pískovcovou Křížovou cestou vedoucí k ostatkům původního gotického hradu, zeleninovou zahradu, přírodní divadlo a labyrint.

nové hrady

Zámek, který rozhodně stojí za osobní prohlídku. Počasí láká k výletům, kdy si tak za prosluněného dne lze užít procházku zámeckou zahradou. V poledne před intenzitou slunečních paprsků se můžete ukrýt v prostorách zámku a náležitě si vychutnat prohlídku. V zámku je umístěna stálá expozice historického nábytku od baroka až po kubismus. Návštěvníkům je povolen vstup do soukromých komnat majitelů. V barokním šprýcharu je První české muzeum cyklistiky, kde můžete spatřit exponáty od poloviny 19. století až po současnost.

Na předním nádvoří se nachází restaurace a kavárna. I chuťové pohárky je možno zde náležitě nasytit. Alespoň posezení u kávy či lahodného čaje by nemělo být opomenuto. Hlavní rokokový sál v současné době se využívá především na svatby. Prostory v bývalé kočárovně a konírně slouží pro pořádání různých soukromých a společenských akcí.

Vzhledem k tomu, že je zámek vyhlášený nejen pro svou krásu, pyšní se vysokou návštěvností. Z tohoto důvodu je v tomto období otevřen a přístupný veřejnosti každý den.

Foto: Herbert Frank, flickr.com