Výlet do Grand Canyon v Česku? Je to možné?

grand canyon, velká a malá amerika, český kras

Není potřeba podnikat výlet za velkou louži. V naší krásné malé zemi se nachází Malá i Velká Amerika. Jde o dva vápencové lomy, které naleznete v Českém krasu. Nachází se jen kousek od proslulého českého hradu Karlštejn.

Můžete podniknout jednodenní výlet, který se stane zajisté nezapomenutelným zážitkem. Pozitivní je dostupnost, neboť záleží na vás, zda dáte přednost svému plechovému krasavci a vydáte se na cestu autem. Rovněž lze však zvolit druhou variantu a užít si cestu vlakem. Cestování vlakem má vždy své nezaměnitelné kouzlo. Samotná trasa začíná právě u vlakové stanice Karlštejn.

Malá Amerika neboli též Rešná či Nákladový lom. Jedná se o vápencový lom, který vznikl těžbou vápencového kamene koncem 19. století. Vápenec se těžil v lomech za účelem využití ve stavebnictví coby stavební kámen, dále pak i v hutnictví jako přísada do vysokých pecí a rovněž i k výrobě vápna a cementu. Doly zůstaly opuštěné a dnes jsou dechberoucí přírodní scenérií.

Dno lomu je zatopeno vodou, tzv. Rešenské jezero. Voda v jezeře je natolik čistá a průzračně křišťálová, že aktuálně tam žijí rackové. Oproti tomu opuštěné štoly jsou význačným zimovištěm netopýrů. V minulosti se zde natáčel kultovní film Limonádový Joe. Délka lomu je 165 metrů, dno se nachází v nadmořské výšce 348 metrů.

Velká Amerika neboli český Grand Canyon

Vápencový lom dlouhý zhruba 800 metrů a široký 200 metrů. Jedná se i v tomto případě o lom, který je zatopený. Bezpečně si lze lom prohlédnout z vyhlídky nacházející se přímo u parkoviště nebo z pěšiny vedoucí kolem Velké Ameriky.

Oblast okolo obou lomů je obestřena pověstmi a legendami. Jedna z legend praví o hrůzném přízraku v německé uniformě se jménem Hans Hagen, jenž se údajně stále nečekaně vynořuje ze štol a opětovně se v nich ztrácí a má na svědomí i záhadná zmizení.

Foto: kudyznudy.cz